Tasarım

TÜMAY KORUCUOĞLU

Mimar

Korucuoğlu Mimarlık Ofisi

Kentli insanın yozlaşmakta olan yuva kavramına yeni bir kimlik kazandırmaktır. Bir yapıyı oluşturan temel nitelikler yapı elemanları değil içerisinde yaşanacak hayattır. Farklı yaşam tarzları kentte içiçe bulunmalarına rağmen, kendilerine ait bir habitata sahip değillerdir. Bu nedenle kent sürekli yeniyi arayış içerisindedir. Diğer bir bakış açısıyla kente ait olduğu iddia edilen peyzaj ve yeşil alanlar; genellikle kentten ve kent hayatında dışlanmış olarak; kentin çeperlerinde konumlanmıştır. Tasarım ekibi olarak TEONA projesinde; insanın kentle girdiği ilişkiyi sorgulayarak ihitiyacı olan yeşil alanı ve aidiyet duygusunu tasarımın temeli olarak belirledik. Sonuç olarak insanlara kentin merkezinde doğa ile içiçe bir yaşam sunduk.

TEONA projesi şehrin yeni cazibe merkezlerinden olan Ümitköy’de şehrin en geniş peyzaj alanına sahip projesi olarak tasarlanmıştır. Bu sayede kendisini kentin mevcut kimliğiden soyutlamış, yeni bir yaşam kavramı olarak ortaya çıkmıştır.


Tümay KORUCUOĞLU | Proje Müellifi

AYDAN VOLKAN

İç Mimar

Kreatif Mimarlık

SELİM CENGİC

İç Mimar

Kreatif Mimarlıki


Güneş bahçesi anlamına gelen TEONA Ümitköy’ün iç mekan, dış cephe ve satış ofisi tasarımını Kreatif Mimarlık üstlendi.


Projenin ana tasarım kriterleri dikkate alınarak iç mekan tasarımında her daire tipinin yerleşimlerinin konforlu olmasına dikkat edildi ve dairelerde manzaraya açılan geniş balkonların olmasına özen gösterildi. Yerleşim çözümlerinde daire sakinlerinin mekanlardan azami şekilde faydalanmaları amaçlandı.


İç mekanlarda kullanılan malzemelerin seçimleri, yurt içi ve yurt dışında uzun süren araştırmalar sonucunda ihtiyaçları en iyi karşılayacak ürünlere yoğunlaşılarak yapıldı.


Daire iç mekanlarında ve ortak kullanım alanlarında kullanıcı talepleri de dikkate alınarak renk ve doku farklıklarına imkan veren, zaman içinde güncelliğini koruyacak, bakım ve temizliği kolay malzemeler ve detaylar tercih edildi.


Dış cephe tasarımında, bina giriş hollerinde ve ortak alanlarda farklı tonlarda toprak renklerinde ve dokulu seramik paneller, kendi yalınlıkları ile sade strüktürü yansıtan bir modülasyonla kullanıldı.


Satış ofisi geçici bir yapı olarak düşünülse de hem tasarımı hem malzeme seçimleri yapılırken, dairelerin tamamlanma sürecinde bölgede bir referans yapı olmasına amaçlanarak tasarlandı.

DR.DENİZ ASLAN

Yüksek Mimar

DS Mimarlık

Peyzaj tasarım projesini üstlendiğimiz Teona Ümitköy yerleşkesinde mimari projenin genel yaklaşımına paralel yaşanabilir bir çevre niyetiyle yatırımın marka değerini yukarıya çeken, kullanışlı, farklı yaş gruplarının kendilerini ait hissettikleri bahçeleri bulabildikleri ortamlar yaratıldı.

Hedefimiz içten, olağan bir açık alan yaşantısına anlamlı, düşsel, her şeyden önce oralı olmayı başaran bir performans ile katılmak, özgün ve akılda kalan bir dil yaratmak idi.